Co wyczuwamy od strony przedsionka jamy ustnej?

– 1. Wyrostki zębodołowe szczęki oraz część zębodołową żuchwy wraz z łękami zębodołowymi.

– 2. Brodawkę przyuszniczą.

– 3. Wędzidełko wargi górnej i dolnej.

– 4. Grzebień jarzmowo-zębodołowy — ku górze od pierwszego trzonowca górnego. Oddziela powierzchnię przednią szczęki od tylnej.

– 5. Fałd skrzydłowo-żuchwowy. Podłożem fałdu jest szew skrzy dłowo- -żuchwowy łączący haczyk skrzydłowy z wewnętrzną powierzchnią gałęzi żuchwy.

– 6. Języczek żuchwy — w połowie wysokości gałęzi na jej powierzchni wewnętrznej.

Kość szczęki powstaje jako kość okładzinowa z 3 części: przyśrodkowej, z której wytwarza się kość przysieczna, i 2 bocznych, z których powstaje właściwa kość szczęki. Obie te części łączą się pod koniec życia płodowego za pomocą szwu włóknistego, biegnącego w linii środkowej podniebienia twardego. Ulega on całkowitemu skostnieniu do 25 roku życia.

Kostnienie szczęki zaczyna się pod koniec 2 miesiąca życia płodowego, kiedy to jako pierwsze kostnieją jej wyrostki podniebienne i zawiązek kości przysiecznej (ryc. 55). Nieco później kostnieją blaszki poziome obu kości podniebiennych, uzupełniając w ten sposób sklepienie podniebienia.

Wał podniebienny, stanowiący podłużną wyniosłość kostną, powstaje dopiero po urodzeniu na skutek narastania zbitej istoty kostnej wzdłuż szwu podniebiennego.

Szczęka noworodka zawiera zęby mleczne w różnych stopniach rozwoju, jak również zawiązki pierwszych stałych trzonowców. W tym okresie szczęka jest dość szeroka, lecz niska, gdyż wyrostek zębodołowy nie jest jeszcze wykształcony. Dopiero pod koniec pierwszego półrocza życia zaczyna się on tworzyć, rozrastając się ku dołowi i na zewnątrz jako przygotowanie dla mających się kolejno ukazywać mlecznych zębów. Po raz drugi kształtuje się i wzrasta nowy wyrostek zębodołowy między 6 a 12 r. ż., a więc w okresie wyrzynania zębów stałych. Dzięki temu zwiększa się również wysokość podniebienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *