Co zaliczamy do wypełnień czasowych?

Do wypełnień czasowych należy także zaliczyć tlenek cynku z eugenolem lub olejkiem goździkowym. Tlenek cynku (proszek) miesza się dokładnie (znacznie dłużej) z eugenolem lub olejkiem goździkowym (płyn) i otrzymuje się stosunkowo wolno twardniejącą masę, zamykającą jednak skutecznie ubytek na dość długi czas. Ostatnio czynione są próby wzbogacenia tlenku cynku kwasem ortoetoksybenzoesowym, kamionką lub kwarcem (preparat „EBA”) lub sztucznymi tworzywami w postaci cyj anoakrylanó w.

Stosunkowo dobrym i szczelnym materiałem do wypełnień czasowych jest gutaperka. W stomatologii używana jest w postaci laseczek (walców) zabarwionych na biało, szaro lub różowo. Gutaperka rozpuszcza sią._w chloroformie, eterze i benzynie, nie rozpuszcza się natomiast w alkoholu, kwasach i zasadach. Odmianą gutaperki jest chloroperka (gutaperka rozpuszczona w chloroformie) i używa się ją do wypełnień kanałów korzeniowych. Gutaperkę można także stosować do czasowego wypełnienia ubytków lub jako podkładu pod ostateczne wypełnienie.

Materiałami do wypełnień czasowych, dziś coraz rzadziej używanymi są: mastyks, sandarak oraz kolodium.

W ostatnich latach pojawiły się w handlu nowe materiały do wypełnień czasowych, a wśród bardziej u nas znanych: Cavidur, Ultrodur, Cavit itp. Są to masy przygotowywane w słoikach, tubkach, twardniejące samoistnie w zetknięciu ze środowiskiem jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *