Gabinet stomatologiczny

Opieka zdrowotna w zakresie narządu żucia i jamy ustnej oparta jest na poradniach stomatologicznych, których wielkość i struktura organizacyjna zależą od rodzaju usług i liczby mieszkańców objętych działalnością danej poradni. Mogą to być poradnie działalności podstawowej, jak np. rejonowe, obwodowe, szkolne, przyzakładowe, wiejskie ośrodki zdrowia itp., oraz poradnie specjalistyczne: stomatologii dziecięcej, zachowawcze, chirurgiczne, protetyczne, ortodontyczne i parodontologiczne. Poradnie specjalistyczne znajdują się przede wszystkim w wojewódzkich przychodniach stomatologicznych, w niektórych przychodniach obwodowych i w instytutach stomatologii.

Wyposażenie poradni powinno uwzględnić wymogi funkcjonalne zapewniające racjonalną i wydajną pracę personelu, higienę i bezpieczeństwo pracy oraz spełniać podstawowe zasady estetyki. Wyposażenie poradni można podzielić na podstawowe, specjalistyczne i pomocnicze. Wyposażenie podstawowe powinno składać się z: 1) fotela stomatologicznego, 2) wiertarki elektrycznej, 3) wiertarki turbinowej, 4) spluwaczki, 5) reflektora, 6) stolika lub asystora, 7) pantostatu, 8) taboretu lub fotelika. Wiertarkę elektryczną, turbinową, spluwaczkę, reflektor, pantostat i stolik — może zastąpić unit stomatologiczny. Wyposażenie specjalistyczne zależy przede wszystkim od przeznaczenia poradni. Może to być np. aparat do narkozy, cavitron — aparat ultradźwiękowy do usuwania kamienia nazębnego lub inne aparaty do fizykoterapii. Oprócz wyposażenia podstawowego i ewentualnie specjalistycznego gabinet powinien posiadać wyposażenie pomocnicze składające się z: 1) biurka, 2) szafek na bieliznę, leki, materiały, narzędzia, w tym i dla narzędzi sterylnych lub kaset z narzędziami, 3) stolika przygotowawczego dla asystentki, 4) umywalki do mycia rąk i oddzielnej dla asystentki do mycia narzędzi, 5) suszarki do rąk, 6) leżanki, 7) fotelików dla lekarza i asystentki, 8) kubła, wiadra pedałowego lub innego zamykanego pojemnika na śmiecie. Do wyposażenia pomocniczego należy też aparatura i sprzęt do sterylizacji oraz wyposażenie socjalne, jak szafa na ubranie, fartuchy, a także sprzęt do przechowywania oraz spożywania posiłków.

W poradniach stomatologicznych spotyka się najczęściej fotel podnoszony mechanicznie — jedno- lub dwuteleskopowy (ryc. 88). Składa się on z masywnej podstawy mieszczącej mechanizm do podnoszenia i opuszczania fotela (pompa olejowa) oraz umocowanej do wysuwanych z podstawy teleskopów części górnej, pozwalającej na wygodne usadowienie pacjenta do zabiegu. W razie potrzeby (np. omdlenie pacjenta)

W zależności od rodzaju napędu nadającego ruch obrotowy narzędziom, tnącym rozróżniamy wiertarki nożno-elektryczne, elektryczne i turbinowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *