Masy wyciskowe

Masy wyciskowe zbudowane na podłożu agarowym należą do mas termoplastycznych. Przygotowanie ich do wycisku wymaga podgrzania. Najistotniejszym składnikiem tych mas jest agar (agar—agar) będący wysuszonym śluzem pewnych gatunków wodorostów. Oprócz tego zawierają one składniki mineralne oraz dużą ilość wody, z którą agar tworzy żel. Te hydrokoloidalne masy agarowe stają się płynne po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury i tężeją znowu po ochłodzeniu do temperatury około 40°C, wykazując właściwości sprężyste. Proces tężenia jest odwracalny, wobec czego masy te mogą być wielokrotnie uplastyczniane i używane. Dają one dokładne wyciski, ale z uwagi na kłopotliwy sposób przyrządzania i niebezpieczeństwo poparzenia pacjenta zostały one prawie całkowicie wyparte przez masy alginianowe i silikonowe. Masy agarowe używane są obecnie wyłącznie do kopiowania modeli, a więc wówczas, kiedy mając jeden model chcemy uzyskać taki sam drugi. Ze względu na dużą zawartość wody i niebezpieczeństwo zniekształcenia wycisku przez wysychanie należy natychmiast przystępować do odlewania modeli. Najbardziej znanymi u nas agarowymi masami do kopiowania modeli są Dublaga i Virodouble.

Masy wyciskowe produkowane na bazie tlenku cynku z eugenolem zwane są również masami oleisto – żywicznymi, ponieważ w ich skład wchodzą różne oleje roślinne i żywice. Oprócz tego zawierają one jeszcze substancje wypełniające, barwiące, zmiękczające, a czasami nawet tworzywa sztuczne i katalizatory. Masy oleisto-żywiczne produkowane są w postaci pasty i dostarczane w dwóch tubach. W jednej tubie znajduje się pasta składająca się przede wszystkim z tlenku cynku i żywicy (kalafonii). Zawartość drugiej stanowi pasta, której składnikami są głównie eugenol i oleje roślinne. Jednakowo długie słupki past wyciśniętych z obu tub należy dokładnie wymieszać przez około pół minuty na płytce szklanej lub pergaminowym papierku.

Masy oleisto-żywiczne dają dokładne wyciski, odporne na zniekształcenie i nie wymagające natychmiastowego odlewania modeli. Pod względem sprężystości ustępują one znacznie innym masom tej grupy, co zresztą zależy jeszcze od rodzaju fabrykatu. Wykazują one dobrą przyczepność do suchych łyżek wyciskowych. Gotowe wyciski nie wymagają izolacji przed przystąpieniem do odlewania modeli. Masy oleisto-żywiczne są chętnie stosowane do wycisków czynnościowych, ponieważ względnie długi okres ich plastyczności pozwala na dokładne ukształtowanie brzegów wycisku. W handlu występują one pod różnymi nazwami fabrycznymi, jak: Repin, Getz 400, Bucoform, Ash Impression Pastę, Kerr, Den- dia, Momax, Mixopal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *