Schemat mięśni żuchwy

Cały układ mięśniowy narządu żucia powstaje z mezodermy i należy do układu trzewnego, z wyjątkiem mięśni języka zaliczanych do somatycznego. Różnicowanie się komórek mięśniowych (mioblasty) następuje już na początku 2 miesiąca życia płodowego.

Zawiązki mięśni żuchwy pochodzą z jednej masy mięśniowej, tzw. przywodziciela żuchwy, który powstaje z mezenchymy wypełniającej I łuk skrzelowy (żuchwowy).

Mięśnie wyrazowe (mimiczne) twarzy, grupujące się w większości wokoło szpary ustnej, pochodzą z błony mięśniowej szyi, która rozwija się z mezenchymy II łuku skrzelowego (gnykowego), natomiast mięśnie języka powstają z mioblastów okolicy potylicznej głowy.

Wszystkie mięśnie wchodzące w skład narządu żucia rozwijają się wprawdzie już w okresie życia płodowego, niemniej w pełni wykształcają się dopiero po urodzeniu pod wpływem czynności ssania, połykania, żucia, mowy i mimiki. Toteż od chwili urodzenia do 20 r. ż. waga mięśni żuchwy zwiększa się prawie 7-krotnie, a mięśni wyrazowych 4-krotnie. Ponieważ każdemu mięśniowi przypada określone zadanie, zależnie więc od tego różnicują się one coraz bardziej w masie, położeniu, kierunku przebiegu i rozległości przyczepów, a przystosowanie do zwiększającej się pracy znajduje swój wyraz w stopniu ich rozwoju.

U zarodka ludzkiego w 2 tyg. jego życia znajduje się pierwotna jama ustna na powierzchni brzusznej nad sercem, w postaci głębokiego uchyłku. W 4 tyg. można stwierdzić, że jest ona ograniczona przez wyrostek czołowy, 2 wyrostki szczękowe i 2 żuchwowe. Te ostatnie oddzielają jamę ustną od osierdzia.

Dno jamy ustnej pokrywa błona gardła, składająca się z 2 warstw — zewnętrznej, ektodermalnej, i wewnętrznej, endodermalnej. W ciągu następnych 2 tygodni błona gardłowa częściowo zanika, zaś jama ustna uzyskuje łączność z gardłem, a tym samym z przewodem pokarmowym..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *