Spluwaczki

W kątnicy wiertła osadza się w główce, a utrzymanie osiąga się przez wsunięcie zapinki, kątnicy w wycięcie na trzonku wiertła Kątnica pozwala na prostopadłe osadzenie wiertła w stosunku do osi długiej jej trzonu. Główka kątnicy może być ustawiona prostopadle lub pod kątem rozwartym do trzonu. Do rnikrosilników używa się prostnic i kątnic podobnych w budowie do poprzednio opisanych tylko znacznie krótszych (ryc. 94 d, e). W obu osadza się wiertła tego samego typu, do kątnicy.

Spluwaczki mogą być wolno stojące lub umiejscowione na stałe, z podłączeniem do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Spluwaczka wolno stojąca, przenośna, zwana tumbą, zawiera zbiornik na wodę, urządzenie do spłukiwania szklanego klosza oraz podstawkę dla szklanki. Spluwaczki skanalizowane mogą stać obok lub być przytwierdzone do fotela. Klosz szklany w spluwaczkach podłączonych do sieci wodnokanalizacyjnej w czasie pracy można stale spłukiwać bieżącą wodą. Nie należy wrzucać do takiej spluwaczki wałków ligniny, tamponów itd., aby nie zatkać przewodu odpływowego. Spluwaczki skanalizowane zaopatrzone są najczęściej w ślinociąg, czyli urządzenie ssące działające na zasadzie wytwarzanego podciśnienia, wyciągające ślinę z jamy ustnej w czasie zabiegu. Do gumowego węża ślinociągu podłącza się wymienne końcówki metalowe lub szklane, zawierające na końcu kuliste zgrubienie z otworkami ssącymi.

Reflektor lub lampa bezcieniowa służy do oświetlania pola pracy. Kierunek światła reflektora ma być zgodny z kierunkiem światła dziennego. Światło powinno być łagodne bez kontrastów, musi oddawać wiernie kolory oraz dawać niewielkie promieniowanie cieplne. Nie może też oślepiać pacjenta. Niektóre reflektory mają możliwość ogniskowania lub rozpraszania światła.

Stolik służy do pomieszczenia leków, narzędzi i materiałów potrzebnych w czasie zabiegu. Zwykle ma dwa blaty: górny z grubego szkła oraz dolny metalowy. Z boku stolika umieszczone są w uchwytach ruchomych miski szklane na wałki ligniny. Stolik daje się przesuwać na ogumionych kółkach. Umieszcza się go po prawej stronie fotela. Ostatnio coraz częściej tradycyjne stoliki zastępują specjalne szafki, zwane asysto- rami, mogące pomieścić również kasety ze sterylnymi narzędziami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *