Stal chromowo-niklowa

Stal chromowo-niklowa produkowana jest głównie w postaci blachy i drutu o różnym przekroju i twardości. Drut stalowy odznacza się dużą sprężystością i dlatego stosowany jest szeroko do wykonywania klamer i sprężyn, zarówno w protetyce, jak w ortodoncji. Z blachy wykonuje się najczęściej korony tłoczone.

Stal chromowo-niklowa jest również stosowana, chociaż w coraz to mniejszym zakresie, do odlewów koron i niezbyt rozległych mostów. Stal odlewnicza produkowana jest w postaci kostek.1 Posiada ona dodatek boru i krzemu obniżający temperaturę topnienia oraz zwiększoną zawartość chromu (23%) i niklu (23—65%), czyniącą ją po stopieniu bardziej płynną. Mimo to płynność stali jest niewielka, co nie pozwala na uzyskanie dokładnych odlewów, szczególnie maleńkich i cienkich elementów protezy. Kurczliwość liniowa odlewów stalowych jest duża i wynosi 2,4%. Stal do odlewów występuje pod takimi nazwami fabrycznymi, jak: Witex, Remanit G miękki, Pontica G, BH3.

Ujemną cechą stali chromowo-niklowej jest to, że nie może ona być łączona przez lutowanie ze względu na brak odpowiedniego lutowia. Łączenie obiektów stalowych przeprowadza się w praktyce sposobem zgrzewniczo-spawalniczym oraz poprzez punktowe zgrzewanie oporowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *