Wzrost przednio-tylny szczęki

Wzrost przednio-tylny szczęki odbywa się z wybitną przewagą ku przodowi do 6 r. ż., gdyż później stopniowo narasta raczej wyrostek zębodołowy ku tyłowi dla przyjęcia stałych trzonowców. Prócz tego wzrost przednio-tylny szczęki odbywa się w zakresie poprzecznego szwu podniebienia.

Wzrost szczęki na szerokość odbywa się przez nawarstwianie się kości na zewnątrz, a rozessanie jej od wewnątrz. W ten sposób dochodzi również do przemieszczania się wyrostka zębodołowego. Ponadto wzrost na szerokość zachodzi w środkowym szwie podniebiennym.

Żuchwa powstaje z 2 symetrycznie rozwijających się wyrostków żuchwowych pierwszego łuku skrzelowego i zaczyna kostnieć już w 6 tyg. życia płodowego jako pierwsza w ogóle kość głowy. Żuchwa należy w zasadzie do kości okładzinowych, gdyż większa jej część powstaje z tkanki łącznej na bocznej stronie chrząstki Meckela (cartílago Meckeli, ryc. 55). Tylko mały przedni odcinek tej chrząstki zamienia się w kość, zaś reszta zanika, spełniwszy zadanie oparcia dla tworzącej się kości.

W tkance łącznej między obu połowami żuchwy występuje w ostatnim okresie życia płodowego kilka małych kosteczek bródkowych, które wkrótce po urodzeniu zrastają się z żuchwą, biorąc udział w wytwarzaniu się bródki.

Jeszcze u noworodka żuchwa składa się z 2 połów, połączonych włóknistą tkanką łączną, która kostnieje dopiero w pierwszym roku życia.

Żuchwa noworodka, podobnie jak szczęka, zawiera zęby mleczne w różnych okresach rozwoju, a także zawiązki pierwszych stałych trzonowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *